top of page

Wpływ żywienia na niedoczynność tarczycy Hashimoto - medycyna zachodu a medycyna wschodu.Niedoczynność tarczycy Hashimoto to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy, co prowadzi do objawów, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała i wypadanie włosów. Podczas gdy leczenie medyczne, takie jak hormonalna terapia zastępcza (Letrox, Euthyrox) może pomóc w opanowaniu tego stanu, badania wykazały, że przede wszystkim odżywianie odgrywa kluczową rolę w leczeniu niedoczynności tarczycy Hashimoto.


W zachodniej medycynie powszechnie uznaje się, że pewne składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Na przykład jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a niedobór jodu może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Selen jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym potrzebnym do przekształcenia nieaktywnej postaci hormonu tarczycy (T4) w formę aktywną (T3). Ponadto badania wykazały, że niektóre pokarmy mogą mieć negatywny wpływ na czynność tarczycy, na przykład te zawierające goitrogeny, które mogą zakłócać wchłanianie jodu i produkcję hormonów tarczycy.


Niedoczynność tarczycy Hashimoto jest częstym zaburzeniem autoimmunologicznym, które wpływa na tarczycę, prowadząc do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy. Stan ten zwykle leczy się lekami, ale istnieje coraz więcej dowodów na to, że odżywianie może odgrywać znaczącą rolę w jego rozwoju i leczeniu. W tym blogu przyjrzymy się wpływowi odżywiania na niedoczynność tarczycy Hashimoto z perspektywy medycyny zachodniej, tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) i ajurwedy.


Zachodnia medycyna


Badania wykazały, że niektóre składniki odżywcze i wzorce żywieniowe mogą wpływać na czynność tarczycy u osób z niedoczynnością tarczycy Hashimoto. Na przykład badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism wykazało, że niski poziom selenu był związany ze zwiększonym ryzykiem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, w tym niedoczynności tarczycy Hashimoto. Selen jest niezbędnym minerałem, który jest ważny dla produkcji i metabolizmu hormonów tarczycy.


Inne składniki odżywcze, które mogą wpływać na czynność tarczycy, to jod, żelazo, cynk i witamina D. Jod jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy, podczas gdy żelazo i cynk są ważne dla metabolizmu hormonów tarczycy. Niedobór witaminy D został również powiązany z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.


Oprócz określonych składników odżywczych, wzorce żywieniowe mogą również wpływać na niedoczynność tarczycy Hashimoto. Na przykład badanie opublikowane w Journal of Thyroid Research wykazało, że dieta bezglutenowa może poprawić czynność tarczycy u osób z niedoczynnością tarczycy Hashimoto, które mają również celiakię lub nadwrażliwość na gluten bez celiakii. Inne badanie opublikowane w tym samym czasopiśmie wykazało, że dieta niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa może poprawić czynność tarczycy i zmniejszyć stan zapalny u osób z niedoczynnością tarczycy typu Hashimoto.


Tradycyjna Chińska Medycyna

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) postrzega niedoczynność tarczycy Hashimoto jako zaburzenie nerek i śledziony, a brak równowagi w tym układzie może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Zgodnie z teorią TCM, narządy nerek i śledziony są odpowiedzialne za wytwarzanie i przekształcanie Qi (energii) i krwi, które są niezbędne do funkcjonowania tarczycy. Leczenie TCM niedoczynności tarczycy Hashimoto koncentruje się na tonizowaniu nerek i śledziony, a także na usuwaniu wszelkich podstawowych zaburzeń równowagi, które mogą przyczyniać się do tego stanu. Na przykład pokarmy bogate w energię yin, takie jak wodorosty, tofu i szpinak, mogą wspomóc układ nerek i poprawić czynność tarczycy.


W TCM zalecenia dietetyczne dla niedoczynności tarczycy Hashimoto obejmują spożywanie ciepłych, gotowanych pokarmów, unikanie zimnych i surowych posiłków oraz ograniczanie spożycia słodkich, tłustych i tłustych potraw. Uważa się, że pokarmy, które tonizują nerki i śledzionę, obejmują czarną fasolę, nasiona sezamu, orzechy włoskie i kurczaka. Praktycy TCM mogą również zalecać ziołowe suplementy w celu wsparcia funkcji tarczycy i zaradzenia wszelkim podstawowym zaburzeniom równowagi.


Ajurweda


Ajurweda, starożytny indyjski system medycyny wschodniej, również uznaje znaczenie odżywiania w leczeniu chorób tarczycy. W Ajurwedzie niedoczynność tarczycy Hashimoto jest postrzegana jako zaburzenie doszy Kapha, która jest związana z żywiołami ziemi i wody. Zgodnie z teorią ajurwedy, zaburzenia równowagi w doszy Kapha mogą prowadzić do ospałości i stagnacji, co może przyczynić się do niedoczynności tarczycy Hashimoto.


Ajurweda postrzega tarczycę jako część czakry gardła, a brak równowagi w tej czakrze może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Według Ajurwedy pokarmy słodkie, kwaśne i słone mogą pomóc zrównoważyć czakrę gardła i poprawić czynność tarczycy. Przykładami takich produktów są słodkie ziemniaki, banany i wodorosty.


Ajurwedyjskie zalecenia dietetyczne dla niedoczynności tarczycy Hashimoto obejmują spożywanie ciepłych, lekkich i suchych pokarmów oraz unikanie ciężkich, tłustych i zimnych pokarmów. Uważa się, że pokarmy, które równoważą doszę Kapha i wspierają funkcje tarczycy, to imbir, cynamon, kurkuma i kminek. Praktykujący ajurwedę mogą również zalecać suplementy ziołowe, takie jak ashwagandha i guggulu, w celu wsparcia funkcji tarczycy i rozwiązania wszelkich podstawowych zaburzeń równowagi.


Wniosek


Chociaż istnieją pewne różnice w konkretnych pokarmach zalecanych przez medycynę zachodnią, TCM i ajurwedę, wszystkie trzy systemy medycyny uznają znaczenie odżywiania w leczeniu niedoczynności tarczycy Hashimoto. Włączając pokarmy bogate w składniki odżywcze, które wspierają funkcje tarczycy i unikając pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na czynność tarczycy, osoby z niedoczynnością tarczycy Hashimoto mogą poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć objawy.


Podsumowując, odżywianie odżywianie odgrywa kluczową rolę w rozwoju i leczeniu niedoczynności tarczycy typu Hashimoto. Badania medycyny zachodniej pozwoliły zidentyfikować określone składniki odżywcze i wzorce żywieniowe, które mogą wpływać na czynność tarczycy, podczas gdy TCM i Ajurweda oferują zalecenia dietetyczne i ziołowe suplementy wspomagające czynność tarczycy i niwelujące podstawowe zaburzenia równowagi. Współpracując ze specjalistą dietetykiem w celu opracowania spersonalizowanego planu żywieniowego, który zawiera pokarmy bogate w składniki odżywcze i unika pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na czynność tarczycy, osoby z niedoczynnością tarczycy Hashimoto mogą poprawić czynność tarczycy i złagodzić objawy. Niezależnie od tego, czy ktoś podąża za zachodnią medycyną, TCM czy ajurwedą, istnieje wiele sposobów wykorzystania odżywiania do wspierania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page