top of page

Jaki wpływ ma witamina D na niedoczynną tarczycę?

Zaktualizowano: 8 kwi 2023

Niedoczynność tarczycy to jedna z najczęstszych chorób tarczycy, dotykająca wiele osób na całym świecie. Często związana jest z niedoborem witaminy D, która pełni ważną rolę w funkcjonowaniu tarczycy.


Witamina słoneczna


Witamina D jest znana przede wszystkim jako "witamina słoneczna", ponieważ wytwarzana jest w skórze w wyniku ekspozycji na słońce. Jednakże w dzisiejszych czasach, wiele osób ma niedobory witaminy D ze względu na styl życia, dietę i ograniczoną ekspozycję na słońce.


Wpływ witaminy D na wytwarzanie T3 i T4


Niedobór witaminy D może wpływać na funkcjonowanie tarczycy i przyczyniać się do rozwoju chorób tarczycy, w tym niedoczynności tarczycy. Witamina D pełni ważną rolę w regulacji metabolizmu wapnia i fosforu, a niedobór tej witaminy może prowadzić do zaburzeń mineralizacji kości oraz zaburzeń pracy tarczycy.

Witamina D może wpływać na poziom hormonów tarczycy, w tym na poziom tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).


Badania wykazują, że osoby z niedoborem witaminy D mają często niższy poziom hormonów tarczycy niż osoby z wystarczającym poziomem witaminy D!


Wpływ witaminy D na Hashimoto


Niedobór witaminy D może również wpłynąć na autoimmunologiczne choroby tarczycy, takie jak choroba Hashimoto, która jest jednym z najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy.


Badania wykazują, że suplementacja witaminy D może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju choroby Hashimoto i poprawie funkcjonowania tarczycy.


Witamina D a układ krążenia

Witamina D jest również ważna dla zdrowia serca i układu krążenia, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobami tarczycy, które często mają problemy z układem krążenia.


Niedobór witaminy D może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa.


Jak sprawdzić czy masz niedobory witaminy D ?Zamów skierowanie na badanie poziomu witaminy D przez naszą stronę internetową, klikając poniżej.

Jak uzupełnić niedobory witaminy D ?


Jakie są sposoby na uzupełnienie niedoboru witaminy D?


Przede wszystkim, można regularnie spędzać czas na słońcu, ale w sposób bezpieczny dla skóry. Ważne jest również wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminę D, takich jak ryby, jajka, mleko i produkty mleczne.


W niektórych przypadkach, suplementacja witaminy D może być konieczna i powinna być zalecona przez lekarza.Więcej informacji o tym jak dawkować witaminę D, dowiesz się z naszej ulotki, którą możesz ściągnąć za darmo klikając poniżej.ulotka-witamina-D-dietetyk-jastrzebie-aleksandra-grudniewska
.pdf
Pobierz PDF • 874KBPodsumowanie

  1. Podsumowując, niedobór witaminy D może wpłynąć na funkcjonowanie tarczycy i prowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy, w tym niedoczynności wynikającej z odpowiedzi immunologicznej organizmu (Hashimoto).

  2. Przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy D jest kluczowe dla utrzymania zdrowia tarczycy i zapobiegania niedoczynności tarczycy u osób z chorobą Hashimoto.

  3. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby określić odpowiednią dawkę witaminy D , czyli badanie 25(OH)D oraz kontrolować poziom witaminy D we krwi.

  4. Przy zażyciu witaminy D, należy również pamiętać o równowadze między witaminą D a witaminą K2, która jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia.

  5. Dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji, osoby z niedoczynną tarczycą oraz z chorobą Hashimoto mogą poprawić swoje samopoczucie i zmniejszyć objawy niedoczynności tarczycy.34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page